Jaskra Poznań – diagnoza i leczenie w moim gabinecie
Jedną z moich głównych specjalizacji jest diagnostyka oraz leczenie jaskry. To właśnie na podstawie rozprawy doktorskiej pt. „Ocena porównawcza wyników wybranych operacji przeciwjaskrowych u chorych na jaskrę pierwotną” otrzymałem tytuł doktora nauk medycznych. Nieleczenie jaskry może doprowadzić do trwałej ślepoty, dlatego zachęcam każdego podejrzewającego u siebie jaskrę na badanie w moim gabinecie w Poznaniu. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i nowoczesnemu sprzętowi, potrafię z łatwością postawić trafną diagnozę. Zapraszam do zapoznania się z moją ofertą, jak i najważniejszymi informacjami na temat jaskry.
Jakie są objawy jaskry?
Jaskra powstaje w wyniku zmian zachodzących w nerwie wzrokowym. Zazwyczaj rozwija się przez podwyższenie ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, co powoduje nieprawidłowości w odpływie cieczy wodnistej. Zaburzając równowagę między produkcją cieczy, a jej odpływem, w gałce ocznej zaczyna się gromadzić płyn, a co za tym idzie – wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Jak się więc objawia jaskra? Przede wszystkim znacznym obniżeniem ostrości wzroku. Niestety w dużej liczbie przypadków, gdy osoba zdaje sobie sprawę z gorszej widoczności, mamy już do czynienia z mocnym rozwojem choroby. Jaskra ma to do siebie, że jej objawy są praktycznie niezauważalne i dopiero w momencie, kiedy odczuwamy problemy ze wzrokiem, zaczynamy reagować. Rzadziej występują ostre ataki jaskry, objawiające się zaczerwienieniem i bólem w gałce ocznej (często towarzyszą jej również bóle głowy lub nudności).
Jak zapobiec rozwojowi jaskry?
Wiedząc, że jaskra rozwija się po cichu i nie da się od razu rozpoznać jej objaw, należy regularnie odwiedzać okulistę i badać oczy. W trakcie badania sprawdza on jakość ostrości wzroku pacjenta, a także wykonuje pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Oprócz tego dokonuje oceny nerwu wzrokowego poprzez sprawdzanie kątu przesączania oka w gonioskopii oraz odcinka przedni oka i jego dna.
Szczególnie ważne są regularne badania, jeśli jesteśmy w grupie ryzyka wystąpienia jaskry. Kto należy do tej grupy? Osoby powyżej 60. roku życia, chorujące na cukrzycę, mające niskie ciśnienie tętnicze, cierpiące na krótkowzroczność, czy te, u których w rodzinie jaskra już wystąpiła. Osoby między 18. a 40. rokiem życia, u których nie rozpoznano jaskry, powinny chodzić na badania raz na dwa lata. Pacjenci będący po 40-tce z kolei powinni to robić co najmniej raz w roku.
Czy jaskra jest uleczalna?
Niestety nie, gdy już jaskra się pojawia, zadaniem okulisty jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego tak, aby nie zaszkodzić mocniej włókna nerwowe. Najczęściej leczenie jaskry przebiega za pomocą kropli do oczu – zazwyczaj wystarczy tylko jeden rodzaj kropli, ale są przypadki, gdzie pacjent musi leczy jaskrę nawet trzema rodzajami. W wyjątkowych sytuacjach, w ramach leczenia jaskry, można wykonać zabieg laserowy.
Zapraszam na leczenie
Podejrzewasz u siebie jaskrę? A może u swoich dzieci? Odwiedź mój gabinet w Poznaniu i umów się na wizytę już dzisiaj. Jaskra to moja specjalność – z łatwością ją zdiagnozuję i rozpocznę leczenie. Zachęcam również do zapoznania się z całą moją ofertą – jestem doświadczonym okulistą z ponad 20-letnim stażem i szerokim zakresem usług.